Рятувальне судно «Сапфір» повернулось в Україну

25 березня 2022 року екіпаж рятувального судна «Сапфір», який знаходився в російському полоні з моменту захоплення судна 26 лютого, повернувся на Батьківщину в рамках першого обміну полоненими.

Наразі, казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба» має повідомити і про успішне повернення самого цивільного рятувального судна «Сапфір» в Україну. 11 квітня «Сапфір» прибув  на територію України і наразі судно ошвартоване біля причалу порту Ізмаїл. В найкоротший термін, після проведення усіх необхідних перевірок відповідними службами на території України, рятувальний буксир «Сапфір» повернеться до виконання своїх основних завдань і буде знаходитись у постійний пошуково-рятувальній готовності.

Нагадаємо, що 9 квітня рятувальний буксир «Сапфір» був відбуксований на рейд Румунського порту Суліна. Важливо зазначити, що великий внесок у звільнення рятувального буксиру «Сапфір» зробило керівництво країни, Міністерство інфраструктури України та безпосередньо Морська пошуково-рятувальна служба, окремо необхідно відзначити важливу роль Міжнародної Морської Організації (IMO) у поверненні судна в Україну.

Рятувальне судно «Сапфір» є єдиним українським цивільним судном, яке не дивлячись на свій вік , знаходиться в постійній пошуково-рятувальній готовності та здатне виконувати надскладні задачі у відкритому морі, включаючи не тільки пошук та рятування людського життя, а й аварійне буксирування та пожежогасіння. Так 13 жовтня 2021 року саме рятувальний буксир «Сапфір» за підтримки спеціалізованого флоту Морської пошуково-рятувальної служби, за надзвичайно складних погодних умов, надав допомогу судну ВМС ЗС України «Балта», за що екіпаж «Сапфіру» був нагороджений Командувачем ВМС ЗС України. З моменту здійснення нападу Російської Федерації на Україну, окрім виконання гуманітарної місії в районі острова Зміїний, під час якої судно було захоплене, рятувальний буксир «Сапфір» брав участь у інших  рятувальних операціях на Чорному морі. Зокрема під час пожежі на борту танкера «Millenial Spirit» (прапор Молдови), який виник в результаті ракетного обстрілу з боку РФ.

 

Екіпаж рятувального судна “Сапфір” КП “Морська пошуково-рятувальна служба” було повернено в Україну

24 березня 2022 року за наказом президента України Володимира Зеленського відбувся перший обмін військовополоненими, в рамках якого, шляхом спільних зусиль Міністерства інфраструктури України та казенного підприємства “Морська пошуково-рятувальна служба” вдалось повернути на батьківщину екіпаж цивільного рятувального судна “Сапфір” КП “МПРС”.

Загальна кількість членів екіпажу становить 16 осіб, а також на момент захоплення на борту “Сапфіру” знаходився лікар. Крім того, разом з екіпажем до Одеси було доставлено ще двох цивільних: боцмана та наглядача маяка з острова Зміїний. Наразі члени екіпажу захопленого судна , які майже місяць перебували у російському полоні, були успішно перевезені до м. Одеса. Моряки зазначили, що їх тримали у важких умовах та поводились з ними як з ув’язненими. Слід також зазначити, що під час передачі полонених українській стороні російські військовослужбовці вдались до пограбувань, забравши у українських моряків усі цінні речі, такі як мобільні телефони, каблучки, ноутбуки, банківські картки та навіть ключі від домівок та авто.

Саме судно в цей час все ще перебуває на території тимчасово окупованого порту Севастополя. Дипломатичними шляхами ведуться перемови, щодо його повернення до судновласника,  Морської пошуково-рятувальної служби України. Стан рятувального буксиру “Сапфір” наразі оцінити неможливо.

Нагадаємо, що 26 лютого рятувальне судно було захоплене збройними силами Російської Федерації під час виконання гуманітарної місії в районі острова «Зміїний”.

 

!!! Інформація щодо рятувального судна “Сапфір” !!!

  Інформація щодо цивільного рятувального судна “Сапфір”, яке було захоплено російським військовим кораблем 26 лютого 2022 року під час виконання гуманітарної місії в районі острова Зміїний.

 9 березня капітану захопленого цивільного судна вдалось зв’язатись з Державним морським рятувально-координаційним центром м. Одеса та повідомити про те, що на даний момент захоплене судно Сапфір примусово супроводжується окупантами до тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим. 8 березня з судна було евакуйовано боцмана за станом здоров’я. Його було також доставлено вертольотом до тимчасово окупованої АРК.

Нижче наведена частина перемов капітана судна «Сапфір» з ДМРКЦ м. Одеса.

Повний список членів екіпажу пошуково-рятувального судна «Сапфір» Казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба»:

 1. Капітан – БУРЛАЧЕНКО Дементій Анатолійович, 1970 р.н.,
 2. Старший помічник капітана – МУТИЧКО Олександр Сергійович, 1994 р.н.,
 3. Третій помічник капітана – ГЕРАСТОВСЬКИЙ Олексій Ігорович, 1995 р.н.,
 4. Боцман – КОРНЄЄВ Ігор Степанович, 1967 р.н.,
 5. Головний механік – ГНІДЧЕНКО Максим Анатолійович, 1979 р.н.,
 6. Другий механік – ПОРТНИЙ Володимир Васильович, 1978 р.н.,
 7. Третій механік – ЯЦИНА Сергій Михайлович, 1981 р.н.,
 8. Четвертий механік – МАМАКОВ Ярослав Андрійович, 1992 р.н.,
 9. Старший електромеханік – ПШЕБИЛЬСЬКИЙ Віктор Вікторович, 1947 р.н.,
 10. Другий електромеханік – ЖЕЛЯЗКОВ Євгеній Вікторович, 1963 р.н.,
 11. Матрос 1 класу – ЩЕРБІНА Артем Сергійович, 1986 р.н.,
 12. Моторист 1 класу – ГЛАДКИХ Олександр Валерійович, 1973 р.н.,
 13. Моторист 1 класу – ШЕВЧУК Дмитро Павлович, 1962 р.н
 14. Моторист 1 класу – ГАЛАЙ Віталій Борисович, 1964 р.н.,
 15. Матрос 1 класу – САХАРОВ Володимир Миколайович, 1981 р.н.
 16. Механік – ЗАГРАНИЧНИЙ Олександр Олександрович, 1981 р.н.,
 17. Завідовач з лікарської справи – ТАНКОВ Ігор Анатолійович, 1969 р.н.

 

Частина перемов капітана судна «Сапфір» з ДМРКЦ м. Одеса.

 

Казенним підприємством «Морська пошуково-рятувальна служба» проведена чергова надскладна пошуково-рятувальна операція в умовах війни

3 березня торгівельне судно «HELT» (прапор Панами), яке знаходилося на вході в Одеську затоку, було обстріляне з боку ВМС Російської Федерації та отримало пробоїну нижче ватерлінії. Згодом судно затонуло за 12-мильною зоною на траверсі порту Південний.

Береговим радіоцентром Морської пошуково-рятувальної служби було прийнято сигнал лиха від екіпажу  постраждалого судна. Державним морським рятувально-координаційним центром Одеса, негайно розпочато пошуково-рятувальну операцію.

На пошук екіпажу судна були направлені пошуково-рятувальні катери Казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» ПРК-01 та ПРК-02. За результатами пошуку всі члени екіпажу постраждалого судна, в кількості 6 осіб, були знайдені та успішно підняті на борт ПРК-01. У складі врятованого екіпажу знаходилися 4 громадян України та два громадянина РФ.  Стан здоров’я врятованих є задовільним, серйозні травми у членів екіпажу відсутні. Пошуково-рятувальний катер доставив постраждалих до порту Чорноморськ, де на них вже чекали карети швидкої.

Нагадаємо, що крім затоплення теплоходу «HELT», з початку війни проти України, країною-агресором були обстріляні 2 іноземних судна поблизу порту Південний танкер «Millennial Spirit» (Прапор Молдови) та «Namura Queen» (Прапор Панами). Силами морської пошуково-рятувальної служби при підтримці торговельних суден, які були поряд,  екіпаж танкеру «Millennial Spirit» в кількості 10 осіб (всі громадяни РФ) був врятований, а сам танкер згорів. Судно «Namura Queen» локалізувало пошкодження власними силами та покинуло район у напрямку Протоки Босфор.

Військами країни-агресора нанесено ракетний удар по т/х «Banglar Samriddhi» (прапор Бангладеш) в районі порту Миколаїв, а також, під час виконання гуманітарної місії в районі острова Зміїний російськими військовими було захоплено рятувальне судно Морської пошуково-рятувальної служби «Сапфір».

Пограничная служба объяснила, как оккупанты захватили Змеиный

https://glavcom.ua/ru/news/pogranichnaya-sluzhba-obyasnila-kak-okkupanty-zahvatili-zmeinyy-825733.html

 

he Ukrainian Navy is glad to announce that the boarder guards, captured by Russian invaders on Zmiinyi island, are still alive.

Once again the enemy revealed its insincerity, noted the spokesperson of the Ukrainian Navy, when commenting on the unlawful actions on Zmiinyi island from February 26, when after receiving information about injured and deceased Ukrainian boarder guards, the civil vessel of Maritime Search and Rescue Service Sapfir was sent there with humanitarian mission carrying Ukrainian priests onboard. The vessel was captured and the connection with it was lost.
Ukrainian Navy demands immediate release of all the captured Ukrainian citizens and addresses to all churches to make everything possible to influence Russian Federation and take back the residents of Ukraine.

Though the Navy is glad that the boarder guards of Zmiinyi island are still alive, it emphasises how Russian propaganda violates the truth, giving information that Ukrainian armed forces «forgot» and «buried» their soldiers. At the same time we all know that the boarder guards twice disrupted the attack to protect the island.

!!! Інформація щодо цивільного рятувального судна «Сапфір» !!!

!!!  Інформація щодо цивільного рятувального судна «Сапфір» !!!

Інформація щодо цивільного рятувального судна «Сапфір», яке було захоплено російським військовим кораблем 26 лютого 2022 року під час виконання гуманітарної місії в районі острова Зміїний.
На даний момент зв’язок із екіпажем судна відсутній.

Координати розташування судна 45ﹾ 15′ N, 30ﹾ 11′ E.
Відомо, що судно на ходу, періодично вмикались та працювали двигуни.
Будь-яке оновлення інформації щодо судна та «Сапфір» та членів його екіпажу буде розміщена на сайті Казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» sar.gov.ua та на сторінці у Фейсбуці.

 

The information regarding civil rescue vessel Sapfir, which was captured by the Russian warship on February 26 2022 during the conduction of the humanitarian mission near Zmiinyi island is as follows.
For the moment the connection with the crew mеmbers is still lost.

The vessel is located with the following coordinates 45ﹾ 15′ N, 30ﹾ 11′ E.

There is information, that the vessel’s engines were turned on and operated for some time.
Any update of the information regarding Sapfir and its crew members will be placed on the website of State Enterprise Maritime Search and Rescue Service sar.gov.ua and on Facebook page.

Захоплено цивільне рятувальне судно “Сапфір”

Захоплено цивільне рятувальне судно “Сапфір”
Сьогодні, 26.02.2022 р. під час виконання гуманітарної місії в районі острова Зміїний російськими військовими кораблями було захоплено та утримується цивільне рятувальне судно «Сапфір». Зв’язок з рятувальним судном «Сапфір» втрачено. Дії військових кораблів країни агресора є прямим порушенням норм Міжнародного морського права та Міжнародних конвенцій з безпеки мореплавства.

Today, on February 26, during the conduction of humanitarian mission near Zmiinyi island the civilian rescue vessel Sapfir was captured and is still restrained be the Russian military ships. The connection with the vessel Sapfir was lost. The actions of the warship of the agressor country are direct violation of the International Maritime Law and International Conventions on Safety at Sea

Підсумки роботи Берегових радіостанцій ГМЗЛБ в Україні за 2021 рік

З метою виконання вимог міжнародних конвенцій, стороною яких є Україна, як морська держава, роботу функціонуючого берегового сегменту Глобальної морської системи зв’язку у разі лиха та для забезпечення безпеки (GMDSS) забезпечують створені наземні радіослужби, які складаються з Берегових радіостанцій ГМЗЛБ (Coast Radio Stations) у містах Одеса, Бердянськ та Маріуполь до складу яких входить низка об’єктів системи радіозв’язку в акваторії Чорного та Азовського морів.

Так, на узбережжі Чорного моря: – у складі Берегової радіостанції морських районів А1 ГМЗЛБ м. Одеса, функціонує ряд віддалених нових(оновлених) автоматизованих Базових станцій (БС): БС «В. Фонтан»; БС «Миколаївка»; БС «Лазурне». Крім того, необхідне покриття морського району А2, забезпечує Берегова радіостанція морського району А2 ГМЗЛБ м. Одеса ( дальність дії 200 морських миль).

На узбережжі Азовського моря: – у складі Берегової радіостанції морських районів А1 ГМЗЛБ м. Бердянськ, функціонує ряд нових(оновлених) БС «Бердянськ»; БС «Кирилівка» та Берегова радіостанція морського району А1 ГМЗЛБ м. Маріуполь.

Coast Radio Stations забезпечують безперервне цілодобове спостереження на частотах лиха у режимі Цифрового Вибіркового Виклику (70 канал ДВЧ/156,525 МГц та 2187,5 кГц на СЧ) та у режимі радіотелефонії (16 канал ДВЧ /156,8 МГц та 2182 кГц на СЧ).

За минулий 2021 рік радіооператорами Берегових радіостанцій було прийнято та опрацьовано 7765 викликів, з яких:

– 194 сигнали лиха «Distress», 108 з яких виявились хибними, після з’ясування та підтвердження обставин виникнення таких сигналів.

27 сигналів терміновості «Urgency».

4148 сигналів для забезпечення безпеки «Safety».

2686 інші виклики.

712 сеансів зв’язку в рамках проведення тренувань з пошуково-рятувальними одиницями КП «МПРС».

Треба також зазначити, що в умовах все більш широкого впровадження радіоустаткування аварійного сповіщення, що передає автоматичні повідомлення, неминуча тенденція зростання кількості хибних сигналів, що приймаються пошуково-рятувальними службами.

Як наслідок передача хибних сигналів призводить до зростання ризику, якому піддається персонал пошуково-рятувальних служб через підвищення навантаження на систему пошуку та рятування в цілому.

Визначена проблематика має потенційно серйозний вплив та відвертає увагу від реальних ситуацій у разі лиха та охорону людського життя на морі.

 

 

«Морська пошуково-рятувальна служба» поповнить флот

У розпорядженні Морської пошуково-рятувальної служби має з’явитись новий швидкісний пошуково-рятувальний катер. Його для казенного підприємства збудує естонська компанія «Baltic Workboats». Естонська верф стала переможцем під час процедури відкритих закупівель і збудує судно проекту «Patrol 26 WP SAR».

Виробник поставить в Одесу нове судно в середині 2023 року.

Швидкісний пошуково-рятувальний катер «Patrol 26 WP SAR» буде оснащений передовим корпусом та новітніми судновими системами та рушіями. Завдяки сучасним технологічним рішенням судно здатне здійснювати роботу в дальніх морських зонах за будь-яких погодних умов та має значну автономність знаходження у відкритому морі.

Нагадаємо, що «Baltic WorkBoats» вже має досвід у виготовленні подібних спеціалізованих суден , які стали частиною флоту інших європейських країн, таких як Швеція, Німеччина, Румунія та Болгарія.

 

За підтримки Данії в Україні будуватимуть судна багатоцільового призначення

 18 грудня відбулось підписання Меморандуму Міністерством інфраструктури України та Міністерством оборони Королівства Данії з питань співпраці щодо розвитку та посилення морського потенціалу України. Підписання відбулося в рамках офіційного візиту в Україну Міністерки оборони Данії Тріне Брамсен. Про це безпосередньо повідомляють у державній урядовій організації.
Зокрема, у рамках Меморандуму планується проєкт будівництва багатоцільових суден. Виробництво буде повністю локалізовано на території України, а понад 50% від обсягу замовлень буде виконано українськими підприємствами.
«Україна має великий потенціал для розвитку суднобудівництва — це й доступ до найбільших судноплавних річок Східної Європи, і сформована портова інфраструктура, та найголовніше — наявні суднобудівні потужності.
Майбутні україно-данські судна будуватимуться на заводі в Україні, використовуючи передовий досвід у проєктуванні наших данських партнерів, а також сучасне обладнання. Сподіваюся на розвиток нашої співпраці з Королівством Данією, особливо у високотехнологічних проєктах», — розповів Олександр Кубраков, Міністр інфраструктури України.
Проєкт буде реалізовано за підтримки уряду Данії та данської Експортної кредитної Агенції (EKF). Судна проєктуватимуть данські компанії відповідно до вимог замовника.
Завершення будівництва першого судна MPV80 передбачається до 2024 року. Воно зможе виконувати десятки функцій, серед яких і проведення пошуково-рятувальних робіт. Судно буде обладнане передовими розробками високотехнологічного спеціалізованого обладнання данських виробників.
Нагадаємо, що на доручення Президента України Міністерство економіки спільно з Міністерством інфраструктури розпочинає програму відновлення українського судно- та машинобудування. Йдеться про будівництво в найближчі 5 років морських та річкових суден, вагонів, літаків.
На фото: урочисте підписання Меморандуму Юрієм Васьковим, заступником Міністра інфраструктури України та Тріне Брамсен, Міністром оборони Данії.
фото Міністерства інфраструктури
фото Міністерства інфраструктури
фото Міністерства інфраструктури
фото Міністерства інфраструктури
фото Міністерства інфраструктури