Підсумки роботи Берегових радіостанцій ГМЗЛБ в Україні за 2021 рік

З метою виконання вимог міжнародних конвенцій, стороною яких є Україна, як морська держава, роботу функціонуючого берегового сегменту Глобальної морської системи зв’язку у разі лиха та для забезпечення безпеки (GMDSS) забезпечують створені наземні радіослужби, які складаються з Берегових радіостанцій ГМЗЛБ (Coast Stations) у містах Одеса, Бердянськ та Маріуполь.

Coast Stations забезпечують безперервне цілодобове спостереження на частотах лиха у режимі Цифрового Вибіркового Виклику (70 канал ДВЧ/156,525 МГц та 2187,5 кГц на СЧ) та у режимі радіотелефонії (16 канал ДВЧ /156,8 МГц та 2182 кГц на СЧ).

  За минулий 2021 рік радіооператорами  Берегових радіостанцій було прийнято та опрацьовано 7765 викликів, з яких:

         – 194  сигнали лиха «Distress», 108 з яких виявились хибними, після з’ясування та підтвердження обставин виникнення таких сигналів.

         – 27 сигналів терміновості «Urgency».

         – 4148 сигналів для забезпечення безпеки «Safety».

         –  2686 інші виклики.

         – 712 сеансів зв’язку в рамках проведення тренувань з пошуково-рятувальними одиницями КП «МПРС».

Треба також зазначити, що в умовах все більш широкого впровадження радіоустаткування аварійного сповіщення, що передає автоматичні повідомлення, неминуча тенденція зростання кількості хибних сигналів, що приймаються пошуково-рятувальними службами.

Як наслідок передача хибних сигналів призводить до зростання ризику, якому піддається персонал пошуково-рятувальних служб через підвищення навантаження на систему пошуку та рятування в цілому.

Визначена проблематика має потенційно серйозний вплив та відвертає увагу від реальних ситуацій у разі лиха та охорону людського життя на морі. 

 

«Морська пошуково-рятувальна служба» поповнить флот

У розпорядженні Морської пошуково-рятувальної служби має з’явитись новий швидкісний пошуково-рятувальний катер. Його для казенного підприємства збудує естонська компанія «Baltic Workboats». Естонська верф стала переможцем під час процедури відкритих закупівель і збудує судно проекту «Patrol 26 WP SAR».

Виробник поставить в Одесу нове судно в середині 2023 року.

Швидкісний пошуково-рятувальний катер «Patrol 26 WP SAR» буде оснащений передовим корпусом та новітніми судновими системами та рушіями. Завдяки сучасним технологічним рішенням судно здатне здійснювати роботу в дальніх морських зонах за будь-яких погодних умов та має значну автономність знаходження у відкритому морі.

Нагадаємо, що «Baltic WorkBoats» вже має досвід у виготовленні подібних спеціалізованих суден , які стали частиною флоту інших європейських країн, таких як Швеція, Німеччина, Румунія та Болгарія.

 

За підтримки Данії в Україні будуватимуть судна багатоцільового призначення

 18 грудня відбулось підписання Меморандуму Міністерством інфраструктури України та Міністерством оборони Королівства Данії з питань співпраці щодо розвитку та посилення морського потенціалу України. Підписання відбулося в рамках офіційного візиту в Україну Міністерки оборони Данії Тріне Брамсен. Про це безпосередньо повідомляють у державній урядовій організації.
Зокрема, у рамках Меморандуму планується проєкт будівництва багатоцільових суден. Виробництво буде повністю локалізовано на території України, а понад 50% від обсягу замовлень буде виконано українськими підприємствами.
«Україна має великий потенціал для розвитку суднобудівництва — це й доступ до найбільших судноплавних річок Східної Європи, і сформована портова інфраструктура, та найголовніше — наявні суднобудівні потужності.
Майбутні україно-данські судна будуватимуться на заводі в Україні, використовуючи передовий досвід у проєктуванні наших данських партнерів, а також сучасне обладнання. Сподіваюся на розвиток нашої співпраці з Королівством Данією, особливо у високотехнологічних проєктах», — розповів Олександр Кубраков, Міністр інфраструктури України.
Проєкт буде реалізовано за підтримки уряду Данії та данської Експортної кредитної Агенції (EKF). Судна проєктуватимуть данські компанії відповідно до вимог замовника.
Завершення будівництва першого судна MPV80 передбачається до 2024 року. Воно зможе виконувати десятки функцій, серед яких і проведення пошуково-рятувальних робіт. Судно буде обладнане передовими розробками високотехнологічного спеціалізованого обладнання данських виробників.
Нагадаємо, що на доручення Президента України Міністерство економіки спільно з Міністерством інфраструктури розпочинає програму відновлення українського судно- та машинобудування. Йдеться про будівництво в найближчі 5 років морських та річкових суден, вагонів, літаків.
На фото: урочисте підписання Меморандуму Юрієм Васьковим, заступником Міністра інфраструктури України та Тріне Брамсен, Міністром оборони Данії.
фото Міністерства інфраструктури
фото Міністерства інфраструктури
фото Міністерства інфраструктури
фото Міністерства інфраструктури
фото Міністерства інфраструктури

 

 

Морська пошуково-рятувальна служба увійшла у ТОП 20 рейтингу уповноважених державних підприємств, установ, організацій

Департаментом запобігання та виявлення корупції було проведено дослідження щодо ефективності уповноважених з питань запобігання та виявлення корупції у 2020 році.

У ТОП 20 рейтингу уповноважених державних підприємств, установ та  організацій казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба» зайняло 18 місце з 3584 загальної кількості оцінених уповноважених.

 

https://antycorportal.nazk.gov.ua/efektyvnist-upovnovazhenyh/?u=406

https://antycorportal.nazk.gov.ua/efektyvnist-upovnovazhenyh/?rating=5

 

 

 

Представники Морської пошуково-рятувальної служби ознайомились з системою пошуку та рятування Данії

Минулого тижня представники казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» на чолі з директором Віктором Сударевим відвідали Данію.

Основною метою візиту було ознайомлення з функціонуванням системи пошуку та рятування Данії, огляд потужностей, пошуково-рятувальних одиниць, тренажерного центру, а також штабу Адміральського флоту Данії.

Особливу увагу під час візиту було приділено огляду морських суден, що виконують пошуково-рятувальні роботи в зоні відповідальності Данії, в тому числі, в тяжких льодових умовах в районі Гренландії та Фарерських островів, а саме, корабля Її Величності KNUD RASMUSSEN. Таке багатофункціональне судно льодового класу перебуває на озброєнні ВМС Данії з 2008 року та здатне здійснювати патрулювання та пошуково-рятувальні роботи на великій відстані від берега.

Представники Морської пошуково-рятувальної служби також відвідали вертолітний підрозділ Королівських військово-повітряних сил Данії розташований у м. Каруп. Даний підрозділ також відповідає і за здійснення пошуку та рятування, медичну евакуацію потерпілих, а також транспортування.

Крім ознайомлення із структурою системи пошуку та рятування, були проведені зустрічі директора КП «МПРС» з компаніями що спеціалізуються на сегменті пошуку та рятування.

Українська делегація також мала можливість зустрітися з послом України в Данії Михайлом Видойником.

Очільник Морської пошуково-рятувальної служби зазначив надзвичайну користь такого візиту до данських колег та можливості майбутньої співпраці з вищезазначеними компаніями, а також виразив подяку посольству Королівства Данії в Україні та посольству України в Данії за організацію та підтримку цих заходів.

 

 

Міністр інфраструктури України О. Кубраков, заступник Міністра інфраструктури України Ю. Васьков та Голова Одеської обласної державної адміністрації С. Гриневецький ознайомилися з діяльністю КП «МПРС»

04 листопада казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба» з робочим візитом відвідали Міністр інфраструктури Олександр Кубраков, заступник Міністра інфраструктури України Юрій Васьков та Голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.

Під час зустрічі була представлена презентація діяльності підприємства та висвітлення питання забезпечення безпеки мореплавства і завдання підприємства.

Під час обговорення було зазначено важливість вирішення питань з делімітації морського пошуково-рятувального району України (площа якого складає біля 137 258 кв.км.) шляхом підписання відповідних угод з Туреччиною, Болгарією і Румунією, прийняття положення про Національну систему пошуку і рятування на морі, а також про необхідність внесення змін до Кодексу торговельного мореплавства у сфері безпеки торговельного мореплавства та інші.

Гостей проінформували щодо виконання завдань під час надання допомоги судну ВМС ЗС України «Балта», під час якої було успішно здійснено евакуацію 39 осіб. Зауважили, що завдяки спільним діям та взаємодії всіх залучених сил і засобів різних служб та відомств було здійснено безпечне повернення судна  ВМС ЗС України до місця постійного базування.

«Підприємством було здійснено оновлення апаратно-технічного комплексу Державного морського рятувально-координаційного центру (ДМРКЦ), Експлуатаційного центру управління та берегової радіостанції КП «МПРС» у м. Одеса та побудовану сучасну багатофункціональну базу «МРПЦ Бердянськ» на Азовському морі у м. Бердянськ. Це було потрібно для більш досконалого забезпечення моніторингу морських аварійних подій, зв’язку, координації, пошуку і рятування у пошуково-рятувальному районі Україні. Також нашим підприємством продовжується реалізація проектів розгортання базових станцій (БС) морського району А1 ГМЗЛБ вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів. На теперішній час вже побудовані та працюють наступні елементи берегової інфраструктури сегменту ГМЗЛБ України: БС біля с. Миколаївка, с. Лазурне, м. Бердянськ та с.м.т.  Кирилівка Берегової радіостанції морських районів А1, ГМЗЛБ м. Одеса. Будівництво БС доповнило та значно розширило існуючу систему берегового сегменту морського району А1 ГМЗЛБ, що дозволило забезпечити берегові радіостанції надійним зв’язком вздовж всього узбережжя Чорного та Азовського морів в зоні відповідальності України», – розповів директор КП «МПРС» Віктор Сударев.

Олександр Кубраков наголосив щодо важливості реалізації стратегічного плану КП «МПРС» у подальшому розвитку берегової інфраструктури, оснащення підприємства сучасними морськими пошуково-рятувальними суднами та спеціалізованою авіаційною технікою.

У ході візиту міністра ознайомили з Державним морським рятувально-координаційним центром КП «МПРС».

«Реалізація в Україні єдиної політики в організації і здійсненні пошуку і рятування людей на морі, забезпечення несення постійної пошуково-рятувальної готовності для рятування людей, координація належного пошуку і рятування – основні завдання вирішувані КП «МПРС». Служба має потенціал, оскільки тут працюють кваліфіковані фахівці, здатні забезпечити виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань на відповідному рівні», – зазначив Олександр Кубраков.

Казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба» й надалі буде продовжувати удосконалення організаційно-технічного забезпечення та подальший розвиток Національної системи пошуку і рятування людського життя на морі.

 

Командувач ВМС ЗС України контр-адмірал Олексій Неїжпапа нагородив колектив та екіпажі спеціалізованого флоту КП «МПРС»

Сьогодні 25 жовтня 2021 року Командувач Військово-Морських Сил Збройних Сил України контр-адмірал Олексій Неїжпапа урочисто нагородив директора казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» пам’ятним знаком командувача ВМС ЗС України «За сприяння Військово-Морським Силам України» за безпосереднє керівництво  рятувальною операцією 13-14 жовтня 2021 року під час аварійної ситуації, яка сталася з судном «Балта».

Також наказом командувача ВМС ЗС України за проведення робіт з пошуку, надання допомоги аварійному об’єкту в морі і рятуванню особового складу ВМС ЗС України були нагороджені пам’ятними знаками «За сприяння Військово-Морським Силам України» та грамотами екіпажі суден КП «МПРС», екіпаж лоцманського катеру «Орлик» філії «Дельта-лоцман» ДП «АМПУ», екіпаж гідрографічного катеру «Шляховик» ДУ «Держгідрографії».

За високий професіоналізм під час виконання службових обов’язків, за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені під час рятувальної операції урочисто були нагороджені:

 • БУРЛАЧЕНКО Дементій Анатолійович, капітан р/с «Сапфір» КП «МПРС»;
 • МУТИЧКО Олександр Сергійович, старший помічник капітана р/с «Сапфір» КП «МПРС»;
 • ГНІДЧЕНКО Максим Анатолійович, головний механік р/с «Сапфір» КП «МПРС»;
 • ГЕРАСТОВСЬКИЙ Олексій Ігорович, третій помічник капітана р/с «Сапфір» КП «МПРС»;
 • ЯЦИНА Сергій Михайлович, другий механік р/с «Сапфір» КП «МПРС»;
 • ГАЛАЙ Віталій Борисович, моторист 1 класу р/с «Сапфір» КП «МПРС»;
 • ЛАЦКО Андрій Леонідович, матрос 1 класу р/с «Сапфір» КП «МПРС»;
 • ШЕВЧУК Дмитро Павлович, моторист 1 класу р/с «Сапфір» КП «МПРС»;
 • ЩЕРБІНА Артем Сергійович, матрос 1 класу р/с «Сапфір» КП «МПРС»;
 • ДУБІНІН Віктор Юрійович, капітан пошуково-рятувального катера ПРК-01 КП «МПРС»;
 • ФАТЄЄВ Максим Володимирович, механік пошуково-рятувального катера ПРК-01 КП «МПРС»;
 • ПЕТРАУСКАС Рімас Кястутісович, матрос 1 класу пошуково-рятувального катера ПРК-01 КП «МПРС»;
 • ВЕРНЕР В’ячеслав Андрійович, моторист 1 класу – матроса 1 класу ПРК-01 КП «МПРС»;
 • МУЗИЧЕНКО Олександр Васильович, капітан пошуково-рятувального катера ПРК-02 КП «МПРС»;
 • ЛЄШОНОК Ігоря Геннадійовича, механік пошуково-рятувального катера ПРК-02 КП «МПРС»;
 • КРІСТОВ Іван Іванович, моторист 1 класу – матроса 1 класу пошуково-рятувального катера ПРК-02 КП «МПРС»;
 • КАРАНДАШОВ Олександр Олександрович, матрос 1 класу пошуково-рятувального катера ПРК-02 КП «МПРС»;
 • ВЛАЩИЦЬКИЙ Дмитро Олександрович, капітан пошуково-рятувального катера ПРК-04 КП «МПРС»;

– БЕССАЛОВ Володимир Миколайович, механік пошуково- рятувального катера ПРК-04 КП «МПРС»;

 • ПОЖАРСЬКИЙ Павло Юрійович, моторист 1 класу – матроса 1 класу пошуково-рятувального катера ПРК-04 КП «МПРС»;
 • НЕРУБАЩЕНКО Віктор Вікторович, матрос 1 класу пошуково-рятувального катера ПРК-04 КП «МПРС»;
 • Екіпаж пошуково-рятувального катера «ПРК-06» КП «МПРС»;

 

Командувач ВМС ЗС України контр-адмірал Олексій Неїжпапа подякував усім учасникам за високий рівень підготовки та ефективне виконання завдань. Він зазначив професійні дії морських рятувальників, які не зважаючи на штормову погоду не здалися і врятували десятки людських життів та українське судно.

 

На узбережжі Чорного та Азовського морів побудовані нові об’єкти берегового сегменту ГМЗЛБ

З 18-19 жовтня 2021 року в рамках реалізації стратегічної цілі «Розвиток берегової інфраструктури елементів сегменту ГМЗЛБ системи SAR» вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів було розгорнуто нові автоматизовані Базові станції, які відносяться до складу певних Берегових радіостанцій з власними Експлуатаційними центрами управління (ЕЦУ).

За участю голів селищних рад та громад с. Миколаївки,  с. Лазурного, с.м.т. Кирилівки, а також представників ВМС ЗС України відбулося урочисте відкриття базових станцій морського району А1 ГМЗЛБ, а саме:

– базової станції «Миколаївка» Берегової радіостанції морських районів А1, ГМЗЛБ м. Одеса (узбережжя Чорного моря), радіус дії – 31 м.м.;

– базової станції «Лазурне» Берегової радіостанції морських районів А1, ГМЗЛБ м. Одеса (узбережжя Чорного моря), радіус дії – 29 м.м.;

– базової станції «Бердянськ» Берегової радіостанції морського району А1 ГМЗЛБ м. Бердянськ (узбережжя Азовського моря), радіус дії – 23 м.м.;

– базової станції «Кирилівка» Берегової радіостанції морського району А1 ГМЗЛБ м. Бердянськ (узбережжя Азовського моря), радіус дії – 30 м.м.

На даних БС було встановлено обладнання, яке інтегроване в існуючий програмно-апаратний комплекс PELAGUS GMDSS компанії «Elman Srl», (даний комплекс використовується провідними морськими державами Європи), основним завданням якого є забезпечення безперервного моніторингу та ідентифікації аварійних ситуацій в морському районі А1 ГМЗЛБ. Вимоги до функціонування даних об’єктів визначені відповідними міжнародними нормативно-правовими актами, наданими Міжнародним союзом електрозв’язку (МСЕ) та Міжнародною морською організацією (ІМО), окремо або у співпраці.

Обладнання систем зв’язку БС відповідає вимогам Резолюції ІМО А.801 (19) «Забезпечення радіослужб для ГМЗЛБ» і складається з системи ГМЗЛБ та ряду функціональних підсистем, а саме Автоматичної Ідентифікаційної системи (АІС), пеленгаційної підсистеми, та іншого допоміжного інженерного обладнання.

Управління, вибір режиму роботи, а також контроль стану обладнання забезпечуються дистанційно за допомогою запроваджених сучасних технологічних рішень, щодо організації каналів управління та зв’язку.

Основне обладнання БС (радіостанції діапазону Дуже Високих Частот (ДВЧ) Морської рухомої служби (МРС) забезпечує автоматичне безперервне (цілодобове) спостереження за сигналами лиха на міжнародних частотах у режимі Цифрового Вибіркового виклику (ЦВВ) та у режимі радіотелефонії.

Будівництво базових станцій доповнило та значно розширило існуючу систему берегового сегменту морського району А1 ГМЗЛБ, що дозволило забезпечити Берегові радіостанції надійним зв’язком вздовж всього узбережжя Чорного та Азовського морів в зоні відповідальності України.

Казенним підприємством “Морська пошуково-рятувальна служба” і надалі буде продовжуватися реалізація проектів розгортання БС для забезпечення суцільного покриття узбережжя системами зв’язку для забезпечення безпеки мореплавства.

У зв’язку з підвищенням рівня захворюваності на COVID-19 з 21 жовтня 2021 року Уряд впроваджує обмеження у регіонах, де встановлено “жовтий” або “червоний” рівень епіднебезпеки.

Як користуватися міжобласним пасажирським транспортом без обмежень?

У зв’язку з підвищенням рівня захворюваності на COVID-19 з 21 жовтня 2021 року Уряд впроваджує обмеження у регіонах, де встановлено “жовтий” або “червоний” рівень епіднебезпеки.

Нові правила розповсюджуються лише на автобусні, залізничні та авіаційні перевезення міжобласного сполучення. Заходи не стосуються внутрішнього міського громадського транспорту. Також вимоги не застосовуються до громадян, які молодше 18 років.

Усім пасажирам, а також водіям або членам екіпажу літака, необхідно мати при собі один із документів:

 • паперовий або електронний міжнародний, внутрішній або іноземний сертифікат, що підтверджує повну або часткову (1 доза) вакцинацію від COVID-19 ● документ про отримання однієї дози вакцини – форма 063-О
 • документ, що підтверджує одужання особи від COVID-19 (сертифікат у розробці) ● негативний результат ПЛР- або експрес-тест на COVID-19, проведений не більше як за 72 години до поїздки

Продемонструвати COVID-сертифікат про вакцинацію можна за допомогою додатку Порталу «Дія».

Нагадаємо, що вакцинація ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя. Усі охочі можуть вакцинуватись у найближчому пункті щеплень чи центрі масової вакцинації. Щеплення є добровільними та безоплатними. Детальніша інформація на vaccination.covid19.gov.ua.

 

 

Привітання з нагоди 10-ої річниці створення казенного підприємства “Морська пошуково-рятувальна служба”!

Шановні колеги, щиро вітаємо вас з нагоди 10-ої річниці створення казенного підприємства “Морська пошуково-рятувальна служба”!

Для КП «МПРС» 2021 рік – ювілейний. 10 років тому у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1069 «Про забезпечення функціонування єдиної системи пошуку і рятування на морі» на виконання Міжнародної Конвенції з пошуку і рятування на морі (SAR-79) було утворено наше підприємство.

За минулі роки Морська пошуково-рятувальна служба зберегла та примножила статус високопрофесійної рятувальної організації. Сьогодні в її складі працює більше двохсот шістидесяти чоловік, знаходиться в повній готовності спеціалізований флот, а також відмінно підготовлені та екіпіровані екіпажі.

Щодня на цілодобове чергування заступають фахівці Державного Морського рятувально-коордінаційного центру у м. Одеса (ДМРКЦ),  Морського рятувального підцентру у м. Бердянськ (МРПЦ), радіооператори БРЦ та екіпажі пошуково-рятувальних суден.

Свій професіоналізм фахівці КП «МПРС» відточують та підтверджують на щорічних навчаннях з пошуку та рятування, у тому числі й міжнародних. Такі заходи забезпечують збільшення ефективності проведення пошуково-рятувальних операцій, що створює безпечні та надійні умови для торговельного мореплавства та збереження людського життя на морі в межах морського пошуково-рятувального району України.

Наша сучасна Морська пошуково-рятувальна служба – це великий колектив однодумців, висококласних фахівців. Делегації за участю представників КП «МПРС» постійно беруть участь у міжнародних заходах, що надає можливість ознайомитися із сучасними підходами для ефективного виконання операцій з пошуку та рятування на морі, інноваційними технологіями у зазначеній сфері, а також сприяє обміну передовим досвідом між фахівцями пошуково-рятувальних служб різних країн.

КП «МПРС» – організація, що володіє новітнім спеціалізованим флотом з сучасно екіпірованими та підготовленими екіпажами. Їх підготовка та оснащення повністю відповідає завданням, які стоять перед ними. Всі судна оснащені новими навігаційними системами та технічним обладнанням, що відповідає сучасним міжнародним вимогам, але для забезпечення безпеки людського життя на морі цього замало. Ми впевнені, що найближчим часом у складі  підприємства буде створено авіаційний сегмент для швидкого та ефективного рятування постраждалих на морі в зоні відповідальності України.

За кожною проведеною пошуково-рятувальною операцією стоять врятовані людські життя, техніка і складна робота екіпажів рятувальних суден та фахівців ДМРКЦ. Усі підрозділи служби, які несуть пошуково-рятувальну готовність цілодобово, 365 днів на рік, відрізняє висока дисципліна, професіоналізм і відповідальне ставлення до своєї роботи.

Наша країна може бути впевнена – її морські рятувальники, для яких складність завдання не має значення, незмінно готові виконати свій обов’язок на вищому професійному рівні. Зараз наша служба є боєздатною одиницею, спроможною забезпечити рятування людей під час лиха.

Від усієї душі бажаємо усьому колективу КП «МПРС», їх сім’ям міцного здоров’я, щастя, добра, достатку, успіхів у всіх справах і починаннях.

Нехай серця наповнюються гордістю за нашу державу, а ваша плідна робота буде надійною запорукою щасливого майбутнього.

Зі святом вас!

Директор КП «МПРС» В. Сударев

та голова профспілки працівників

Морської пошуково-рятувальної служби С. Терлецька