Новини

У Лондоні завершила свою роботу 101-а сесія Комітету з безпеки на морі

 З 5 по 14 червня 2019 року у штаб-квартирі Міжнародної морської організації (ІМО) в Лондоні відбулась 101-а сесія Комітету з безпеки на морі (КБМ), у роботі якої взяла участь урядова делегація України, до складу якої були включені представники казенного підприємства “Морська пошуково-рятувальна служба”.
 Під час роботи сесії був розглянутий широкий спектр питань, пов’язаних із розглядом Доповідей всіх робочих органів системи ІМО, внесення змін до чинних інструментів Організації, удосконалення шляхів імплементації обов’язкових міжнародно-правових актів ІМО, схваленні відповідних резолюцій, в тому числі в галузі пошуку та рятування на морі.

 

 Так, КБМ затвердив Доповідь 6-ї сесії Підкомітету ІМО з навігації, радіозв’язку, пошуку та рятування, в якій актуалізовано низку сучасних аспектів подальшого розвитку взаємодії країн-членів у цій сфері. Затвердження цієї Доповіді підтвердило факт перешкод, створених Російською Федерацією для здійснення Україною морських пошуково-рятувальних операцій в морських акваторіях навколо Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, Україна.
 Водночас, схвалення Доповіді в черговий раз довело, що Морські рятувальні підцентри та Берегові радіоцентри ГМЗЛБ у містах Керч та Севастополь належать Україні та визначені як такі, що тимчасово призупинили свою роботу, свідченням чого є інформація розміщена у відповідному модулі Global Integrated Shipping Information System (GISIS) IMO – «Global SAR Plan» та «Генеральному плані Глобальної морської системи зв’язку при лихі та для забезпечення безпеки на морі» (документ GMDSS. 1/Circ.21).

 

 В рамках причетного пункту порядку денного сесії українською делегацією був також представлений документ «Безпека навігації у північній частині Чорного моря, Азовського моря та Керченської протоки», в якому наводяться детальні приклади протиправної діяльності РФ, що загрожують безпеці судноплавства як в регіональному вимірі, так й у глобальному контексті. При цьому в документі окремим блоком йдеться про факти свідомого порушення російською стороною Конвенції ООН з морського права та Конвенції ІМО з пошуку і рятування на морі.

 Як наслідок, документ був підтриманий багатьма провідними морськими державами, як то (надається в хронологічному порядку): Румунія (від імені всіх членів Європейського Союзу), США, Велика Британія, Грузія, Німеччина, Канада, Європейська Комісія, Франція, Литва, Естонія, Швеція, Польща, Нідерланди, Латвія, Ірландія, Люксембург, Італія, Іспанія, Фінляндія, Ісландія, Бельгія. У свою чергу, Російська Федерація відмовилась надати коментарі з цього приводу, обмежившись стислою заявою щодо «політизованості» цього питання.
 В результаті КБМ закликав країни-члени ІМО та зацікавлені сторони повідомляти ІМО про будь-які загрози безпеці навігації у північній частині Чорного моря, Керченської протоки та Азовського моря, та посилити з боку головної спеціалізованої установи ООН у морській галузі моніторинг ситуації з безпекою навігації в цих морських акваторіях.
 Наступна, 102-а сесія КБМ ІМО відбудеться в травні 2020 року.

 

Профільний комітет Верховної Ради України підтримав проект Закону України

29 травня 2019 року на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань транспорту було розглянуто та, за сприянням Міністра інфраструктури України В. Омеляна, підтримано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності у сфері пошуку і рятування на морі».

Прийняття Закону забезпечить приведення норм національного законодавства у відповідність Конвенції ООН з морського права, конвенціям Міжнародної морської організації, вирішить комплекс законодавчих завдань, пов’язаних зі створенням, функціонуванням і розвитком Національної системи пошуку і рятування на морі у морському пошуково-рятувальному районі України.
Передбачається законодавче забезпечення ефективного функціонування Морської пошуково-рятувальної служби, регламентацію дій капітанів морських суден під час лиха, пошуково-рятувальну готовність до пошуку і рятування на морі, а також повноцінне виконання Україною зобов’язань за міжнародними договорами у сфері торговельного мореплавства, зокрема зобов’язань держави прапора та прибережної держави щодо охорони людського життя на морі.
Нагадаємо, що законопроект розроблений казенним підприємством «Морська пошуково-рятувальна служба» на виконання п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 158 «Про відновлення єдиної системи пошуку та рятування на морі», згідно з якою Мінінфраструктури доручено подати Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до Кодексу торговельного мореплавства України та Закону України «Про морські порти України».
Після погодження з усіма заінтересованими центральними органами виконавчої влади проект Закону був внесений Мінінфраструктури на розгляд Кабінету Міністрів України, яким зазначений законопроект було схвалено та направлено до Верховної Ради України. Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності у сфері пошуку і рятування на морі» зареєстровано у Верховній Раді України від 24.10.2018 за № 9238.
Законопроект отримав позитивні висновки від комітетів Верховної Ради України, зокрема Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, Комітету з питань запобігання і протидії корупції, Комітету з питань бюджету.
Головним науково-експертним управлінням апарату Верховної Ради України підтримано прийняття законопроекту у першому читанні.
Законопроект був обговорений на засіданні Підкомітету з питань морського і річкового транспорту Комітету Верховної Ради України з питань транспорту. Підкомітет прийняв рішення рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань транспорту підтримати законопроект та надав ряд пропозицій щодо його удосконалення з урахуванням зауважень Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради України консультантів Комітету з питань транспорту.
На засіданні Комітету з питань транспорту законопроект був підтриманий Головою підкомітету з питань морського і річкового транспорту народним депутатом О. Урбанським і заступником голови Комітету народним депутатом Б. Козирем. На засіданні були присутні Міністр інфраструктури України В. Омелян, заступник директора Департаменту реформування та функціонування морського та річкового транспорту Мінінфраструктури України І. Іванчик, заступник директора казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» В. Работньов.